W tym roku przyjechałam z córkami na terapię do ośrodka Zabajka Hipomedical w Stawnicy. Byłam zaciekawiona nim ze względu na bogatą ofertę dla osób z zaburzeniem rozwoju i pozytywnymi opiniami od znajomych, którzy już tu byli. Zaplanowaliśmy wyjazd z niemal półtorarocznym wyprzedzeniem. Przed przyjazdem otrzymałam e-mail dotyczący wyboru pakietu i zajęć. Obowiązujące tutaj PAKIETY to:
1. NEURO I
2. NEURO II
3. PRZEPUKLINA OPONOWO- RDZENIOWA
4. PRZEPUKLINA OPONOWO- RDZENIOWA JUNIOR
My wybraliśmy Neuro I, ze względu na realizację zajęć terapii SI. Córki mają zaburzenia sensoryczne współistniejące ze spektrum autyzmu. Pod względem udzielania informacji na temat zabiegów i współpracy przy opłacaniu turnusu z kilku źródeł, kontakt jest bezproblemowy. Widać zaangażowanie i profesjonalizm w realizowaniu turnusów.
Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji „Zabajka” w Stawnicy jest zlokalizowane obok Złotowa, w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Założycielem jego jest Dariusz Tarnowski. Chciano, aby dzieci i dorośli z różnymi dysfunkcjami mogli korzystać z profesjonalnej rehabilitacji. Zabajka stała się cenionym ośrodkiem rehabilitacji nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Stał się wzorem dla innych placówek tego typu.
Szeroki wachlarz usług rehabilitacyjnych
Obecnie Zabajka oferuje szeroki wachlarz zabiegów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych w każdym wieku. Oprócz hipoterapii, która pozostaje jej wizytówką, pacjenci mogą korzystać w ramach pakietu „Neuro I” z:
- rozbudowanej fizjoterapii (kinezyterapia, neurokinezjologia, hydroterapia, chiropraktyka, pająk, kombinezon, rotor)
- logopedii
- elektrostymulacji
- terapii zajęciowej
- integracji sensorycznej
- masażu
- sali doświadczeń świata
- terapii sakralnej
- zooterapii, dogoterapii
- muzykoterapii
- groty solnej
Jeśli pacjenci przyjeżdżają na turnus w innym profilu, mają możliwość realizacji innych zabiegów dopasowanych pod dany problem zdrowotny.
Plan zajęć jest tak ułożony, by uczestnik otrzymał wsparcie adekwatne do swoich potrzeb.
Turnusy rehabilitacyjne
Ośrodek organizuje turnusy rehabilitacyjne dwutygodniowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Czas oczekiwania na rozwój terminu turnusu uzależniony jest od sezonu i rodzaju turnusu. Zazwyczaj waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Przebieg turnusu
Turnus rozpoczął się od godziny 14:00 czyli posiłku obiadowego. Kończy się natomiast po śniadaniu 14. dnia pobytu. Pierwszego dnia dostarczyłam do recepcji wymagane dokumenty:
- wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny,
- zaświadczenie o aktualnym stanie zdrowia,
- ksero orzeczenia o niepełnosprawności że względu na dofinansowanie z MOPS PFRON.
Warto przywieźć ze sobą dokumentację medyczną pacjenta wraz z wynikami prześwietleń obrazowych.
Wieczorem dostaliśmy tego dnia plan zajęć na najbliższe dwa tygodnie z rozkładem godzinowym. Ilość zabiegów dziennie liczyła w przypadku naszego planu od 7 do 9. Długość trwania każdego z nich jest zróżnicowana: 20-55 minut. Pomimo konieczności przyprowadzenia obu córek na odmienne często zajęcia, daję radę i mam też czas dla siebie. Po drugim dniu pobytu pamiętałam już lokalizacje sal i terapeutów wszystkich zajęć.
Na głównej tablicy ogłoszeń są dostępne codziennie aktualne informacje o planie godzin posiłków, dodatkowych atrakcjach (zajęcia popołudniowe dla dzieci, teatr, ognisko, gofry, popcorn, spotkania integracyjne), godzin zaplanowanej groty solnej oraz muzykoterapii.
W niedzielę od godziny 12:15 odbyła się msza dla turnusowiczów w sali gimnastycznej. Przebieg jej był dopasowany do dzieci.
Na dworze jest zaplecze do spędzenia czasu rodzinnie, a także nowy plac zabaw, trampolina, siłownia w plenerze. Po wyjściu z ośrodka można w przeciągu 15 minut dojść na plażę przy Jeziorze Piaskowym, położonym obok Zabajki.
Wewnątrz ośrodka jest sala zabaw, sala telewizyjna, sklepik, pralnie, liczne miejsca poczekalni dla rodziców.
Dzieci mogą mieć kontakt ze zwierzętami takimi jak: psy, konie, kury, kaczki, gęsi, alpaki, owce, osiołki, psy, świnki morskie, króliki, papugi faliste.
Wyżywienie na turnusie
Śniadanie i kolacja jest tutaj w formie bufetu szwedzkiego. Drugie śniadanie szykowane jest po godzinie 11:00. To między innymi: owoce, desery mleczne, lody, batony. Obiady są sycące, zupy nakładaliśmy sobie sami, a drugie danie podawane było nam do stolika. Potrawy są różnorodne, nie powtarzają się i trafiają w gusta największych niejadków.
Warto nadmienić, że po zgłoszeniu diet specjalnych (bez glutenu i mleka, bez jajek i cukru) wcześniej mailowo, mieliśmy zapewnione posiłki z zamiennikami w ramach ceny turnusu.
Unikatowe cechy ośrodka Zabajka
Zabajka wyróżnia się na tle innych ośrodków rehabilitacji kilkoma kluczowymi elementami:
- kompleksową opieką, która obejmuje różne terapie i metody leczenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb,
- doświadczona kadra terapeutów, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i umiejętności,
- przyjazna atmosfera sprzyjająca budowaniu pozytywnych relacji terapeuta-pacjent,
- nowoczesne metody rehabilitacji, bazując na aktualnych badaniach i trendach,
- bliskość z naturą, co sprzyja relaksowi i odprężeniu pacjentów.
Zabajka to nie tylko miejsce rehabilitacji, ale również dom dla wielu koni i innych zwierząt. Ośrodek prowadzi programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które uczą szacunku dla zwierząt i przyrody.
Warto wspomnieć, że 7 km dalej znajduje się drugi ośrodek rehabilitacji – HIPOMEDICAL 2 Ośrodek Rehabilitacji „Zabajka 2”. Jest on urozmaicony o pakiet zabiegów takich jak basen i TUSy.
Ośrodek ten zmienia życie wielu osób niepełnosprawnych, dając im nadzieję na lepsze jutro. Dużo rodzin wraca tutaj co roku, by realizować terapię w znanym sobie gronie terapeutów i innych znajomych z poprzednich turnusów. Zabajka jest inspiracją dla innych ośrodków rehabilitacji i dowodem na to, że z pomocą zwierząt i terapii można zdziałać wiele dobrego.